„Шлифовайте Себе си като Диаманти...”
Когато за първи път приех тази фраза си мислех, че тя е символична. Постепенното натрупване на нови знания ме отведе до нови възприятия, които искам да ви споделя.
Изучаването на скъпоценните и полускъпоценни камъни ме изненада с невероятните аналогии свързващи света на минералите и всичко, което изучаваме в АвридА. Съветът на ФАВ ме провокира да се запозная с обработката на кристалите и най-вече на Диаманта. Eто малко фактология:
Скъпоценните камъни в природата се намират като добре оформени кристали с красиви багри, цветове и красота. Цветните камъни са се обработвали още в ІV в. пр. Христа. В гробници са намерени украшения от яспис, тюркоаз, лазурит и други. През ІІІ в. пр. Христа в древен Египет са се изработвали печати. Съвременната история има доста ограничени представи за начините на Обработването им и за това е по-добре да не ги коментираме.... Общото в технологиите през вековете е изполването на държач, който се завъртвал на определен градус и така се оформяли стените на камъка. При непрекъснато въртене на държача се получава заоблена форма «кабошон». Обработката на скъпоценни камъни се състои от последователни операции. Първо се прави предварителен оглед, след това (2) се разчертават, (3) разрязва се водещата стена, (4) прави се предварителна обработка, (5) след това се остенява Долната страна - Павилиона, (6) после се остенява или закръгля Горната, лицева част – Коронката, (7) и накрая оформените вече фасети се шлифоват и полират.
1. При огледа се преценява вариант за разкрояване или обработка, оглежда се за дефекти и се отчита неравномерното оцветяване, преценя се възможната форма на фасетирането.
2. При разчертаването се прави така че участъка с най-наситен цвят да бъде в долната част на камъка. Линиите на разреза се очертават, като се преценява как да се премахнат дефектите.
3. След това камъкът се разрязва на няколко части, при диамантите то се извършва по определени плоскости, които са разположени успоредно на стените на куба или додекаедъра, вписан в октаедър.
4. При остеняването се използват дискове в които има диаманти или циркони с определена дължина. Скъпоценният камък се закрепва в държача, който може да бъде фиксиран под определен ъгъл към шлифовъчния диск и последователно се оформят набелязаните стени, използва се скорост на въртене зависеща от твърдостта на камъка. Първо се остенява долната част на камъка, а след това и горната.
7. Шлифоването и полирането се извършва на машини с финозърнести абразиви и специални пасти. Така се отстраняват драскотините и се придава блясък на камъка.
8. Гравирането се прави с високо скоростни борчета или ултразвуков генератор. А след напредването на технологиите има фирми които използват компютърни устройства, които правят най-сполучливи варианти на обработка.
Фасетирането оправя някои дефекти на камъка, разкрива оптичните му свойства и оправя дефекти на микропукнатините. При скъпоценните камъни като диаматните е необходимо голямо внимание при обработка, защото те имат характерни израстъци. За да се открият невидими пукнатини, след нарязването им се нагряват внимателно, а после се изстудяват. Некачествените се напукват или се отчупват по плоскости.
Фасетираният камък се състои от горна част – коронка; долна част – павилион. Плоската част на коронката се нарича таблица или площадка, а линията, която отделя павилиона от коронката – рундист. Фасетите на павилиона се събират в една точка – шип. Преди на мястото на шипа е правена малка площадка – калета, но сега това не се практикува.
Брилянтното фасетиране с течение на вековете се е развивало и усложнявало. Първоначално е започнало с така наречената „Примитивно шлифоване” – октаедър, за да се стигне до съвременните сложни варианти.
Брилянтното фасетиране като „роза” са имали плоска основа, а горната част 12, 24 или32 фасети, събиращи се в горния център. Диамантите с 12 фасети се наричат “Рози на Д’Анвер”, а тези с по-голям брой фасети “Короновани рози”.
Големината и броят на фасетите имат значение за цветовата игра на камъка. Едрите камъни се шлифоват с голям брой фасети, а малките с по-малък брой. Диаманти с маса по-малка от 0,03 карата се шлифоват с 17 фасети, с 0,05 карата с 33 фасети, а по-големите с 57 фасети.
Освен броят на фасетите, съществено значение има взаимното им разположение, пропорциите – съотношението на отделните части едни спрямо други и към рундиста. Тези пропорции са толкова важни за максималното искрене, че отклоненията от тях се разглеждат като дефекти и намаляват цената на камъка.
Това в най-съкратена форма е запознаването с процеса и критериите за обработка на диамантите. Като си припомним и факта, че Диамантите са чист въглерод – С, а въглеродът е третия по количество елемент в строежа на човешкото тяло, думите
„Шлифовайте Себе си като Диаманти...”
звучат не като Символика, а като Директна Аналогия!
(използвани са схеми и материал от книгата „Скъпоценните камъни, познати и непознати” на Всеволод Курчатов).
Няма коментари:
Публикуване на коментар